top of page
A munkaköri leírás nem a munkaszerződés melléklete!
Amennyiben igen, akkor a munkaköri leírás is csak a felek közös megegyezésével módosítható. A munkaköri feladatokat ugyanakkor a munkáltató jogosult meghatározni, egyoldalúan, természetesen a munkakör elnevezésének keretein belül.
A munkakörbe tartozó feladatokról szóló írásbeli tájékoztatást az Mt. 46. § (1) bekezdés d) pontja írja elő, elviekben a munkáltatói tájékoztatás is tartalmazhatja a munkaköri feladatok felsorolását az a)-c) és e)-h) pontok szerinti tájékoztatással együtt, célszerű azonban egy külön írásbeli tájékoztatás, azaz a munkaköri leírás kiadásával eleget tenni e kötelezettségnek.
Ennek két oka van, egyrészt a munkakörbe tartozó feladatok módosítása gyakrabban fordul elő, szükségtelen a teljes tájékoztatást módosítani.
Másrészt a munkaköri leírás praktikusan tartalmazhat további, kifejezetten a munkakörrel kapcsolatos információt: a munkakör helyét a szervezetben, a besorolási kategóriáját, a munkakör betöltéséhez szükséges végzettség, tapasztalat és kompetenciák meghatározását, a helyettesítés szabályait.
A munkaköri leírás HR szempontból is kiemelten fontos, mivel sok más HR rendszerhez kapcsolódik:
Hogyan épül fel a munkaköri feladatok struktúrája?
Elvileg a munkáltató Szervezeti és Működési Szabályzatban (SzMSZ) határozza meg az egyes szervezeti egységek feladatait. Az adott szervezeti egységnél lévő munkaköröket és a munkakörbe tartozó feladatokat az SzmSz szerinti feladatok alapján kell meghatározni. A munkaköri leírásban szereplő feladatlistának tehát kapcsolódnia kell az SzMSz feladatlistájához, annak részletesebb kibontásával.
A felvételi folyamat során az álláshirdetésben (pozícióleírásban) szerepelő feladatok meg kell, hogy egyezzenek, a munkaszerződés aláírását követően átadandó munkaköri leírással.
A gyakorlatban sokszor előfordul, hogy egy-egy kulcs-munkavállaló személyére szabják az általa betöltött munkakör munkaköri leírását. A nehézség később jelentkezik, amikor pótolni kell a kulcs-munkavállalót.
A munkakör-értékelési rendszert alkalmazó szervezeteknél a munkaköri leírásban szerepelhet a besorolási kategória, illetve és a munkakör-értékelés alapjául is szolgáló kompetenciák és faktorok.
Sok esetben a munkakör megnevezése utal a besorolási szintre vagy kategóriára is (pl. szakértő II.), ilyen esetben a névjegykártyán gyakran más megjelölés szokott szerepelni. A névjegykártyán szereplő név az ügyfél-kapcsolatok szempontjából fontos, munkajogi szempontból a munkaszerződésben rögzített munkaköri elnevezés érvényes.
A munkaviszony munkáltatói felmondással történő megszüntetése esetén is sok esetben kerül fókuszba a munkaköri leírás.
Munkáltatói felmondásra kerülhet sor
a) a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával,
b) a munkáltató működésével összefüggő okból.
Amennyiben a munkavállaló a munkakörébe tartozó feladatok ellátásával kapcsolatban szegi meg vétkesen a munkaviszonyból eredő kötelezettségeit. akkor vizsgálat tárgya lehet, hogy az adott kötelezettség szerepel-e a munkaköri leírásban, vagy kapcsolódik-e a feladatköréhez.
A munkáltató átszervezése a munkakörök, illetve a munkakörbe tartozó feladatok átszervezésével, módosításával jár, tehát a munkaköri leírás ismét kulcsfontosságú.
Amennyiben a munkavállaló munkaügyi pert indít a munkáltatóval szemben, szinte biztosan csatolni kell a munkaköri leírást.
Tipp:
Amennyiben a munkaköri létszám rögzítésre kerül valamely hivatalos dokumentumban, akkor a munkáltató átszervezése, a munkaköri létszám csökkentése vagy a munkakörök összevonása indokával viszonylag egyszerűen kerülhet sor az érintett munkakört betöltő munkavállaló munkaviszonyának megszüntetésére.
Az általunk készített munkaköri leírás teljes körű, minden, a munkakörhöz kapcsolódó tájékoztatást tartalmaz, természetesen az ügyfél igényei szerint egyes tájékoztatási elemek törölhetőek.
bottom of page