top of page
Munkaszerződés - munkáltatói tájékoztatás (munkaköri leírás)
A munkaviszony három kötelező alapdokumentuma.
A munkaszerződés a munkaviszony alapdokumentuma, amely évekre meghatározhatja a munkában töltött éveinket, ezért érdemes időt és energiát szentelni annak átgondolására, hogy mit és milyen formában tartalmazzon a munkaszerződés.
A Munka törvénykönyve előír kötelező tartalmi elemek mind a munkaszerződés, mint pedig a munkáltatói tájékoztatás vonatkozásában. A munkáltatónak érdemes jól végiggondolni, hogy mely elemeket hol kíván szabályozni.
Választhatja a munkáltató azt a megoldást, hogy rövid munkaszerződés sablont használ, és minden más elemet a munkáltatói tájékoztatásban szabályoz, illetve munkáltatói szabályzatban rögzít.
A munkáltatói tájékoztatás a)-c) valamint e)-f) pontja szerinti tájékoztatás "munkaviszonyra vonatozó szabály" (jogszabály, kollektív szerződés) rendelkezésére történő hivatkozással is megadható. Vagyis elegendő, ha a munkáltatói tájékoztatás utal a Munka törvénykönyve (vagy a kollektív szerződés) megfelelő pontjára.
Ha a munkáltató szívesebben használ részletes munkaszerződés sablont, amely egy helyen tartalmazza a fontosabb rendelkezéseket, így a munkáltatói tájékoztatásra előírt kötelező elemeket (vagy azok egy részét) is, akkor számolnia kell azzal, hogy bármely tartalmi elem módosítása esetén munkaszerződés-módosításra lesz szükség, vagyis arra csak a munkavállalóval történő közös megegyezéssel kerülhet sor.
Valójában a napi munkaidő meghatározása az egyetlen olyan elem, amely esetén a munkáltatónak üzleti érdeke, hogy a módosítás lehetőségét fenntartsa magának, vagyis a munkaidő, munkarend meghatározása esetén javasolt a munkaszerződésben arra utalni, hogy ezt a munkáltató külön írásban - akár munkáltatói utasítás kiadásával - határozza meg.
A munkaszerződésben egyébként bármilyen, a munkaviszonnyal összefüggő szabály meghatározható, ez a felek szerződési szabadsága.
A munkáltatóra jellemző speciális körülményeket, elvárásokat nyugodtban bele lehet írni a munkaszerződésbe, akkor is, ha a részletes szabályokat egyébként belső (munkáltatói) szabályzat vagy munkáltatói utasítás tartalmazza.
A munkáltatónál előforduló korábbi problémás esetekre adott munkáltatói "válasz" is bekerülhet a munkaszerződésbe annak érdekében, hogy az ilyen esetek ne ismételődjenek meg.
A munkaszerződésnek kell tartalmaznia a munkakör elnevezését. A munkakörbe tartozó feladatokat pedig a munkaköri leírás tartalmazza.
A munkaköri leírásról külön menüpontban talál részletes leírást, az alábbi ikonra kattintva ugorhat a munkaköri elírás menüpontra.
A sablont a következő űrlap kitöltésével tudja megrendelni:
A munkaszerződés kötelező tartalmi elemei
(Mt. 45. § (1) bekezdés)
a) a munkáltató és a munkavállaló személyes adatai
b) a munkavállaló alapbére
b) és munkaköre
A munkáltatói tájékoztatás kötelező tartalmi elemei
(Mt. 46. § (1) bekezdés)
a) a napi munkaidő
b) az alapbéren túli munkabér és egyéb juttatások
c) a munkabérről való elszámolás módja, a munkabérfizetés gyakorisága, a kifizetés napja,
d) a munkakörbe tartozó feladatok (=munkaköri leírás),
e) a szabadság mértéke, számítási módja és kiadásának szabályai,
f) a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályai,
g) arról, hogy a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik-e,
h) a munkáltatói jogkör gyakorlójáról.
A munkaszerződés "automatikus" tartalma
(Mt. 45. § (2)-(4) bekezdés, Mt. 48. §)
A munkaviszony egyes lényeges tartalmi elemei automatikusan kerülnek szabályozásra a Munka törvénykönyve rendelkezési alapján, a következő módon:
Ha a munkaszerződésben nem kerül meghatározásra:
-
a munkaviszony tartama (vagyis hogy határozott vagy határozatlan idejű a munkaszerződés), akkor a munkaviszony határozatlan időre jön létre,
-
a munkavállaló munkahelye, akkor azt a helyet kell munkahelynek tekinteni, ahol munkáját szokás szerint végzi,
-
a munkaidő, akkor a munkaviszony általános teljes napi munkaidőben történő foglalkoztatásra jön létre,
-
a munkaviszony kezdetének napja. akkor a munkaviszony kezdete a munkaszerződés megkötését követő nap.
A munkaszerződés további javasolt / választható tartalmi elemei:
-
próbaidő kikötése,
-
a munkavégzéssel kapcsolatos kötelezettségek.
-
másodállás bejelentése, összeférhetetlenségi szabályok, versenytilalom.
-
titoktartásra vonatkozó előírások,
-
"fegyelmi büntetés" meghatározása (hivatalos nevén: hátrányos jogkövetkezmény) a munkavállaló által okozott vétkes kötelezettségszegés esetére,
-
azonnali hatályú munkáltatói felmondásra okot adó körülmények meghatározása (a munkáltató sajátosságai szerint, illetve korábbi esetek tanulságai alapján, pl. ittas állapot.
bottom of page